Opłaty za korzystanie z mienia miejskiego

Kwestia opłat za korzystanie z miejskiego mienia nie dawała mi spokoju. na szczęście sprawa się wyjaśniła. Poniżej moja korespondencja z p. Bujakiem z WWJP.

Dzień dobry

Osiedle Umultowo nie otrzymało na razie żadnego terenu do korzystania, na zasadach o których Pani pisze.
Teren, na któym zmodernizowano kort (z pozostałymi urządzeniami) i wykonano plac zabaw jest na stanie ewidencyjnym Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL). Os. Umultowo przystępując do konkursu grantowego musiało udokumentować prawo dysponowania nieruchomością, podpisało zatem stosowne porozumienie z ZKZL. Dotyczy ono zarówno siedziby, jak i przedmiotowego terenu przyległego. ZKZL zgodził się przekazać teren osiedlu na wykonanie boiska wielofunkcyjnego i ustalił opłatę w wysokości 5 gr. za m2 miesięcznie. Porozumienie zawarte zostało w 2007 r.. Od tego czasu kwota ta podlegała waloryzacji. Obecnie daje to sumę 138,28 zł miesięcznie za cały teren przyległy.
W przypadku terenów przekazanych osiedlu do korzystania, zgodnie z zasadami określonymi w Statucie Miasta, żadne opłaty oczywiście nie są pobierane i istnieje możliwośc czerpania dochodów z przekazanego mienia (np. z tytułu reklamy na płocie).

Z poważaniem

Arkadiusz Bujak
Kierownik
Oddziału Stare Miasto WJPM
tel. 8784-127



Witam,
jestem radną osiedla Umultowo i mam do Pana pytanie. Na wczorajszej sesji radni poprzedniej kadencji twierdzili, że za mienie przekazane do korzystania osiedlu miasto pobiera czynsz dzierżawny.
Przejrzałam ustawę o samorządzie gminnym (w szczególności art 35 i 48) oraz statut osiedla (par 11), próbowałam też trochę poszperać w necie i nigdzie nie ma wzmianki o takowych opłatach. Czy ja czegoś nie rozumiem, czy radni się mylą? Co więcej w statucie jest mowa, że osiedle może czerpać dochody z powierzonego majątku, z tym, że dochody te mogą ale nie muszą być przeznaczone na cele osiedla.
 
Natomiast wczoraj niektórzy radni mówili mi, że jeżeli osiedle przejmie w zarządzanie grunt pod plac zabaw, to będzie musiało miastu płacić dzierżawę, czy to prawda? To przecież kłóci się z założeniami reformy, bo odstręcza od przejmowania mienia w zarząd, gdyż za wzrostem kosztów (poza kosztami utrzymania) nie idzie wzrost finansowania powiązany tylko z liczbą mieszkańców i podatkiem od nieruchomości, a nie bezpośrednio z zadaniami. Rozumiem, jeżeli wynajmowany jest lokal miejski, którym zarządza ktoś inny i trzeba opłacić zarządzanie, ale w przypadku zarządzania mieniem przez osiedle?
 
Będę wdzięczna za wyjaśnienie kwestii opłat.
 
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Magda Prus-Głowacka
 

Komentarze

  1. Nadal nie rozumiem, grunt jest miasta, korzysta osiedle czyli miasto, za co jest czynsz?
    Na czym polega to zarządzanie przez ZKZL?
    Co w ramach tego ZKZL robi? Czy konserwacja należy do nich czy też za bieżącą konserwację płaci rada osiedla?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz