Radni miejscy ostatnią szansą


Poznań, dnia 16 października 2012r.
                                                                                 


Szanowni Państwo!
Radni Rady Miasta Poznania



Sprawa: Budowa chodnika w ul. Naramowickiej w budżecie miasta na rok 2013



Mając na uwadze trwające prace nad budżetem miasta na rok 2013, Rada Osiedla Umultowo zwraca się z prośbą o wsparcie działań mających na celu realizację najważniejszej dla mieszkańców tych terenów inwestycji, tj. budowy chodnika wzdłuż ul. Naramowickiej, na odcinku od torów kolejowych na północ.
Przedmiotowy chodnik na ulicy Naramowickiej jest niezbędny celem poprawy bezpieczeństwa. Ulicą tą podążają nie tylko tysiące już samochodów dziennie, lecz także piesi, w tym m.in. umultowskie dzieciaki, które zgodnie z rejonizacją uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 60 przy ul. Boranta (w Naramowicach). W okresie zimowym dukt pieszy poboczem przestaje funkcjonować, gdyż błoto pośniegowe odgarniane z jezdni trafia w jedyne wolne miejsce jakim jest pobocze, skutecznie je zasypując.
Historia przedsięwzięcia budowy chodnika sięga już 25 lat, kiedy to obecne osiedle Umultowo zostało włączone w granice administracyjne Miasta Poznań. Od tego czasu sąsiednia gmina Suchy Las, która wówczas była włodarzem tych terenów, zdążyła nie tylko przeprowadzić budowę kanalizacji na większości swych obszarów, lecz także utwardzić drogi i wybudować chodniki na ulicach o znacznie bardziej lokalnym charakterze, niż obecna mocno obciążona ul. Naramowicka. Umultowo skorzystało natomiast uzyskując oświetlenie uliczne, autobus MPK (stojący w korku z powodu braku ul. Nowonaramowickiej), a także jedyny kompleksowy remont ulicy ul. Dzięgielowej (docelowo prowadzącej praktycznie wyłącznie do budynków UAM i zgodnie z porozumieniem z Prezydentem Miasta zamykanej - sic!).
W chwili obecnej, po latach starań, w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich przedmiotowy odcinek ul. Naramowickiej doczekał się w końcu technicznych możliwości budowy chodnika. Ze środków Osiedla Umultowo zamówione zostały dwa projekty inwestorskie umożliwiające etapową realizację inwestycji.
1.      etap – od ul. Bożydara do ul. Migdałowej – z materiału pofrezowego, jako materiału tymczasowego do czasu budowy ul. NowejBożydara, NowejNaramowickiej (uwzględniony w projekcie I i aktualnie realizowany)
2.      etap – od ul. Migdałowej do ul. Dzięgielowej – pełnowymiarowy chodnik z kostki. (projekt I)
3.      etap – od ul. Dzięgielowej do ul. Rumiankowej – chodnik wraz dopuszczeniem możliwości ruchu rowerowego. (projekt II)

Pozostaje jednak podstawowy problem do rozwiązania – problem zabezpieczenia środków finansowych na realizację inwestycji.
Przeprowadzona reforma jednostek pomocniczych owszem zwiększyła środki finansowe będące w dyspozycji rad osiedli, jednak zadania tak istotne i tak niezbędne, a także takiej skali jak zaległa - w odczuciu mieszkańców - budowa chodnika wzdłuż ulicy Naramowickiej, nie powinny obciążać budżetu jednostki pomocniczej. Pozostawienie tego przedsięwzięcia na „barkach” RO spowoduje wysycenie jej planu finansowego na najbliższe 4 lata i wiąże się z brakiem podejmowania jakichkolwiek innych działań na rzecz lokalnej społeczności.
Rada Osiedla Umultowo starała się o zapewnienie finansowania poprzez wprowadzenie stosownych poprawek do budżetu miasta na rok 2012 (głosem Prezydenta, lecz także części z Państwa poprawki zostały odrzucone), w ramach wniosku konkursu grantowego oraz wniosku w ramach budżetu obywatelskiego (nie uzyskały rekomendacji zespołów opiniujących, w dużej mierze członków konkurujących ze sobą o środki finansowe osiedli).

Szanowni Państwo!
Zarówno Wy radni miejscy, jak i My radni osiedlowi zostaliśmy wybrani głosami mieszkańców tych terenów i zobowiązani jesteśmy walczyć o ich/nasze interesy!!!

W imieniu mieszkańców reprezentowanych poprzez Radę Osiedla Umultowo zwracam się z prośbą o podjęcie przez Państwa stosownych działań mających na celu uwzględnienie w budżecie miasta na rok 2013 odrębnego zadania polegającego na budowie chodnika w ciągu ul. Naramowickiej, na odcinku od torów kolejowych w kierunku północnym.

Rafał Sobczak
Przewodniczący Rady Osiedla


Otrzymują:
p. Joanna Frankiewicz – radna z klubu PRO / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "ZA"
p. Beata Urbańska – radna z klubu SLD / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "ZA"
p. Marek Sternalski – radny z klubu PO / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "PRZECIW"
p. Michał Tomczak – radny z klubu PO / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "NIEOBECNY"
p. Michał Grześ – radny z klubu PIS / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "ZA"
p. Andrzej Bielerzewski – radny z klubu PRO / w głosowaniu nad poprawką na rok 2012 "PRZECIW"

Komentarze

  1. Pismo ważne, dobre i potrzebne. Może bardziej wyeksponowałbym sprawę zamknięcia Dzięgielowej, bo mam przeczucie że radni o tym skandalu nie wiedzą.
    Mam tylko pytanie dlaczego akurat ci radni otrzymali to pismo?

    OdpowiedzUsuń
  2. Radni wybrani z naszego okręgu wyborczego.
    Drugie pismo o Dzięgielowej też jest z tą samą datą przekazane. Zamieszczę trochę później.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz