Utwardzenia dróg w latach 2016-2019

Trwają przygotowania do realizacji programu utwardzenia i oświetlenia dróg na terenie Umultowa w latach 2016-2019.

Miasto przeznaczyło dla nas ponad 4 mln zł. Nie jest to kwota, która pozwoli zaspokoić nasze, dość duże, potrzeby, ale jest to na pewno znacznie więcej niż otrzymywaliśmy dotychczas.

ZDM przesłał nam wykaz ulic do utwardzenia lub ewentualnego oświetlenia. Wykaż załączamy poniżej.

Znajduje się na nim kilka ważnych informacji, które pomogą w oszacowaniu kosztów danej inwestycji m.in długość drogi, powierzchnia. Poza tym możemy dowiedzieć się również o ilości zgłoszeń ze strony mieszkańców i rekomendacji ZDM. Bardzo ważną informacją są dla nas planowane roboty gestorów sieci. Przy wyborze ulic, będziemy zwracali na to szczególną uwagę. Chodzi o to, aby droga, którą wybierzemy posiadała już wszystkie niezbędne media. Dzięki temu unikniemy sytuacji rozkopywania nowej ulicy, a co za tym idzie marnotrawienia pieniędzy.

W całym zestawie brakuje jednej bardzo ważnej informacji tj. szacunkowych kosztów realizacji inwestycji. Naszym celem będzie utwardzenie jak największej ilości ulic, tymczasem niektóre wymienione w tabeli pojedyncze odcinki mogłyby pochłonąć większą część naszych środków. Wiemy jaką kwotą dysponujemy, ale nie posiadamy większej wiedzy odnośnie kosztów realizacji poszczególnych ulic. Oczywiście istnieją szacunkowe przeliczniki, które znamy i nimi będziemy się kierować, aby wybór był jak najbardziej uczciwy. Nie mniej nie będzie to łatwa decyzja.


Komentarze

  1. Samo utwardzanie dróg gruntowych to niewiele, za chwilę po większym deszczu i przejazdach ciężkich samochodów jest tak jak było...trzeba by położyć asfalt inaczej to pieniądze wyrzucone w błoto. Już to tyle razy przerabialiśmy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez utwardzenie mamy na myśli, położenie asfaltu lub kostki brukowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ulica Umultowska to podstawa. Utwardzenie i oświetlenie ! Proszę jednak pamiętać o spowolnieniu ruchu (progi, szykany, ronda) w przeciwnym razie będzie bardzo ruchliwa i niebezpieczna, szczególnie rano przed 8 i po 17. A wszystkim którzy doprowadzili do tego, że do tej pory jest tak i nie dopuszczali do utwardzenia tej drogi, a przez to do utrzymywania pyłu i kurzu życzę z całego serca... dziecka lub wnuka z astmą i ciągłym życiem na zestawie leków do ratowania życia dziecka. Pozdrawia rodzic dziecka z astmą i pylicą zagrażającą życiu mieszkający przy piaskowej Umultowskiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, że Umultowska powinna zostać utwardzona. Na pewno nie w standardzie Dzięgielowej, bo i takie pomysły się pojawiały, ale położenie nawierzchni brukowej i zorganizowanie tam klasycznej pieszojezdni z licznymi progami zwalniającymi powinno wystarczyć.
      To co jest tam obecnie nie przystoi już dzisiejszym czasom i niesie za sobą wiele złych konsekwencji, o których można poczytać wyżej. Jedyne czego się obawiam to koszty przebudowy Umultowskiej, niestety mogą przekroczyć nasze możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że kwestię Umultowskiej trzeba rozwiązać.
      Chodząc po osiedlu Różany Potok i tzn. Zielonych Tarasów, w trakcie zbierania podpisów za budową szkoły, miałem okazję rozmawiać z wieloma mieszkańcami, którzy przedstawiali różne poglądy na kwestię utwardzenia tej ulicy, uważam jednak z całą pewnością, że obecne rozwiązania technologiczne, pozwalają pogodzić interesy wszystkich stron. To tylko i wyłącznie kwestia dogadania się. Warto to zrobić, bo na naszych wewnętrznych kłótniach korzystają inni.

      Usuń
    2. O tak, działajmy, kładźmy asfalt czy kostkę a nie kłóćmy się...można zacząć od Umultowskiej...potem inne ważniejsze ulice, a jest ich sporo...

      Usuń
    3. Ul. Umultowska po wielu dyskusjach i sporach oraz po Sądzie Obywatelskim została przez władze miasta uznana za przeznaczoną dla ruchu pieszo-rowerowego.
      Taki stan wyeliminuje też zapylenie okolicy. Pytanie dlaczego ta droga jeszcze się taką nie stała?
      I nie ma co tego sporu odgrzewać.
      Dodam, że ja nie mam zamiaru ustalać przebiegu ulic osobom z drugiej, czyli wschodniej strony ul. Naramowickiej. I o to samo proszę osoby tam mieszkające.

      Usuń
  4. Też jestem tego zdania! Ulica Umultowska jest nie tylko w tragicznym stanie, ale to ważna arteria łącząca nasze osiedle z pozostałą częścią Poznania. Piszę to jako mieszkaniec terenów nadwarciańskich.

    OdpowiedzUsuń
  5. Grunt to twardo stąpać po ziemi, nie przestając patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś.
    Jest o wiele później, niż ci się wydaje.
    (ks.Jan Kaczkowski)
    Te słowa warto przełożyć na działanie, nie czekać ... oby nasze stopy jeszcze mogły dotknąć nowych dróg na naszym osiedlu..."Jest o wiele później, niż ci się wydaje". To prawda! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystkim jak widać chodzi o drogi. Niech mieszkańcy wschodniej czy zachodniej strony Naramowickiej ustala priorytety swoich dróg. Ja też mieszkam od strony Warty ale Umultowska tak czy owak powinna doczekać się wreszcie nawierzchni. Inne drogi też! Żyjemy w XXI wieku a drogi tu u nas jak z IX wieku! dziura, piach albo łata na łacie! Jedyna droga to Dzięgielowa , która spełnia swoje zadanie! Jeśli są pieniądze na ten cel to ruszmy się wszyscy społem do dzieła! Działaniem, czynem a nie gadaniem!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ulica Umultowska powinna powstać, nawet jak pochłonie większość środków. Odpowiednio zaprojektować i spełni oczekiwania tych za i przeciw ( przypominam tj. XXI wiek).
    Ta inwestycja jest pewnie najdroższa, a powinno się realizować przedsięwzięcie najbardziej kosztowne, ba mniej kosztowne jest łatwiej zrealizować, np. poprzez założenie stowarzyszenia i partycypacji w kosztach ( no można odpowiedzieć: płacę podatki - wymagam, ale to nie jest rozwiazanie).
    Przykład z osiedla:
    ul. Granatowa, Jaspisowa, fragment Dolnej.
    Nie warto czekać, bo życie ucieka a ciągłe kłótnie i spory opóźniają wszystko. Czasu nie zatrzymamy np. gdyby nie spory, sądy itd. Nowonaramowicka może by już była - a tak , problem tu i tu, a będzie jeszcze gorzej (rozbudowa tej części miasta trwa), jeśli nadal będę spory.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam Państwa

    Skoro byly rozstrzygniecia Sadu Obywatelskiego, to je szanujmy. Wszak lubimy demokrację czy nie na tyle obłudnie , ze tylko wtedy gdy nam sprzyja ? Nie widze powodow szczególnych do ingerencji mieszkańca terenow nadwarciańskich i jego " troski " w los ul. Umultowskiej. Byc może aktywność potrzebna byla dla terenów nadwarciańskich , blizszych temu mieszkańcowi , jeżeli chodzi o ochrone przyrody itp.
    Buduje sie szkoła. Czas aby zmienic ul. Umultowska w droge pieszo - rowerową z przyczyn
    1. bezpieczne dojście dzieci do szkoły
    2. czasy sie zmieniaja - pomyslmy, ze dzieci moga wtedy dojeżdzać samodzielnie i bezpiecznie na rowerach
    3. a możi i dalej , tak na styl nowoczesny na rolkach, deskach
    niech droga do szkoły bedzie rodzaajem aktywnosci fizycznej i rekreacji
    4. Nie jeżdzę na rowerze więc prosze nie przypinać mi łatki " lewaka, ale mysle o miescie nowoczesnie.
    5. Koncepcja przyjeta na Sadzie Obywatelskim przez niezależnych Spolecznych ławnikow przewidujaca droge pieszo- rowerową , z ławkami, gazonami na zieleń czy to cos złego aby pod pretekstem dobrej zmiany
    ja burzyć
    7. Jaki mamy stosunek i poszanowanie do zatotwierdzonego juz konsensusu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czuję się wywołany do odpowiedzi jako mieszkaniec terenów nadwarciańskich. Pisząc poprzedni post (2 kwietnia) chciałem wyrazić przede wszystkim poparcie przedmówcom, zwłaszcza Rodzicowi dziecka z astmą. Ul. Umultowska to niechlubny przykład wieloletnich zaniedbań na naszym osiedlu. Czy będzie tam trakt pieszo-rowerowy, czy droga z uspokojonym ruchem, mi osobiście wszystko jedno. Ważne, aby polna droga zamieniła się w miejski ciąg o charakterze komunikacyjnym. Nie znałem wyroku Sądu Obywatelskiego o przeznaczeniu ul. Umultowskiej jako traktu pieszo-rowerowego (swoją drogą czy ktoś wie, gdzie można się z nim zapoznać?). Jeżeli konsensus już został wypracowany, to rzecz jasna należy go uszanować. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Zachętą dla nas do kupna mieszkania przy ul. Umultowskiej było m.in. zapewnienie dewelopera iż droga (Umultowska) z piaszczystej stanie się w przyszłości drogą pieszo-rowerową. Od momentu zamieszkania (9 lat) czekamy na realizację takiego właśnie planu,zatwierdzonego rozstrzygnięciem Sądu Obywatelskiego, które wreszcie powinno stać się wiążące dla Zarządu Dróg Miejskich. Nie wyobrażam sobie, żeby po latach wchłaniania pyłu przyszło nam, mieszkańcom, "inhalować" się dla odmiany spalinami i kurzem samochodowym. Powinniśmy pamiętać, że z chwilą kiedy dopuścimy do ruchu kołowego na tej ulicy, stanie się ona niebezpieczna dla mieszkańców osiedla ale także dla mieszkańców drugiej strony drogi, zwierzyny, której bliskość tak nas cieszy. Po "naszym" lesie spacerują ludzie z sąsiednich osiedli, drogę przemierzają studenci podczas zajęć sportowych a niebawem ruszy również młodzież szkolna więc wszystko to przemawia za bezpiecznym rozwiązaniem, którym jedynie może być droga pieszo-rowerowa. Wówczas pieniędzy starczy również na inne inwestycje, np. na ... wyasfaltowanie dróg terenów nadwarciańskich?

      Usuń
    3. Pełna zgoda! Pozdrawiam znad Warty.

      Usuń
  9. Pełne informacje dot. Sądu Obywatleskiego są tu:

    http://www.poznan.pl/mim/main/sad-obywatelski-w-sprawie-ul-umultowskiej,p,15574,21903.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję!

      Usuń
    2. dla rozmówcy : anonimowy 16.04.godz 22.37

      Rzadka to dziś cecha przyznać racje innym argumentom. Za to dzięki.
      Niezależny spoleczni ławnicy na " Sądzie" zaopiniowali drogę o charakterze pieszo rowerowym na odcinku Rożany Potok - ul Pollaka.
      Ten teren i przyległy las z jeziorkiem powinien być i slużyć calej spoleczności Umultowa i kazdego kto zechce tu odpoczywać. Osiedli wokól i blokowisk mnóstwo. Prosze przejechać sie w strone Biedruska - niewielki stawek a wokól niego ścieżki edukacyjne, przyrzady rekreacyjne, miejsca do odpoczynku ( wykonało Lesnictwo ).
      Te tereny obok Umultowskiej , tak tez mozna by zagospodarować , należą w większości do Lasow Komunalnych.
      Niech powstana obok traktu pieszego "ławeczki dla seniorów" niech będą wyznaczone miejsca parkingowe ( w pasie ) dla osób niepłnosprawnych- bo o nich mało sie mysli, dzieci niech do woli korzystaja z utwardzonego szlaku , do szkoły i po szkole.
      Tu olbrzymia rola i Rady Osiedla niech wyznacza i inne kierunki ( tereny ) rekreacyjne na Umultowie
      Może to śmiałe plany ale warto by sie zrealizowały. Może z pomocą na tereny rekreacyjne ( po zbudowaniu drogi rekreacyjnej ) przyjdzie fundusz z Budżetu Obywatelskiego ( dostało już wczesniej jez. Rusałka
      Teraz wszystko zależy przynajmniej od pierwszego etapu - traktu pieszo rowerowego.
      Pozdrawiam

      Usuń
  10. Hm, widać podział tej części m.Poznania (Umultowska, Nadwarciańska).
    Chciałbym poznać algorytm rozdziału środków finansowych (ogólnie) na budowę ulic.
    Chciałbym również przypomnieć o podatku adiacenckim .
    Pewnie większość osób z rejonu Różanego Potoku nie będzie chciała wybudować ulicy Umultowskiej.
    Prowokacyjnie, proponuję zorganizować sąd obywatelski i pozamykać lub zamienić przeznaczenie część ulic w tym rejonie - uzasadnienie zawsze się znajdzie.
    Proponuję nie budować tej ulicy. A kurz- jest wszędzie, jest tam gdzie nadal nie ma ulic.
    Dlatego powinno się wypracować rozsądny algorytm rozdziału przyznanych środków.
    Jaki - proponuję głosowanie (demokracja) za wybudowaniem konkretnej ulicy. Głosowanie nie przeciw wybudowaniu ale za wybudowaniem.

    p.s. czy sąd obywatelski jest sądem, jego decyzje są wiążące czy tylko wskazuje ewentualne rozwiązanie w sporze (jeśli się mylę proszę o informację)) .

    OdpowiedzUsuń
  11. Podaję cytat dot. sądu obywatelskiego . Wnioski proszę wyciągnąć po przeczytaniu.

    ...Technika sądów obywatelskich jest stosowana najczęściej do podejmowania decyzji w sprawach aktualnych i spornych. Poprzez „poinformowaną debatę” i towarzyszące jej wyniki sądy obywatelskie mają wspomagać władze w decydowaniu o pożądanym kierunku rozstrzygnięć. Metoda ta nie polega na przekazaniu decyzji w ręce obywateli, ale raczej na wspieraniu decyzji dokonywanej przez władze. Pierwotnie technika ta była wykorzystywana jedynie na poziomie lokalnym, obecnie coraz częściej stosowana jest także w przypadku kwestii ogólnokrajowych....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do rozmówcy :
      Anonimowy18 kwietnia 2016 13:52
      Czyli sąd obywatelski to tylko pewna wskazówka a nie wyrok.




      Usuń
    2. Podobnie jak wyroki Trybułalu Konstytucyjnego...

      Usuń
    3. Cytuję

      ....sądy obywatelskie mają wspomagać władze w decydowaniu o pożądanym kierunku rozstrzygnięć. Metoda ta nie polega na przekazaniu decyzji w ręce obywateli....

      Komentarz jest w tej sytuacji zbędny.

      Decyzja sądu obywatelskiego nie jest prawomocnym wyrokiem ani uchwałą czy zarządzeniem, które obowiązuje - tylko wskazówką np. dla radnych mających moc decyzyjną, którzy nie muszą się podporządkować tej wskazówce.


      Usuń
    4. "Metoda sądu obywatelskiego nie polega na przekazaniu decyzji w ręce obywateli , ale na wspieraniu decyzji podejmowanej przez władze .Pierwotnie technika ta była wykorzystywana jedynie na poziomie lokalnym , obecnie coraz częściej stosowana jest także w przypadku kwestii ogólnokrajowych" .
      Po to powołuje się sąd obywatelski (którego skład tworzą osoby niezależne ) żeby dał wskazówkę rozwiązania . Sąd ten nie reprezentuje interesów żadnej ze stron , a wydaje niezależną opinię , po zapoznaniu się z problemem i wysłuchaniu różnych ( nieraz sprzecznych całkowicie ) opinii. Dobrze by było gdyby opinia tego sądu została jednak wzięta pod uwagę przez decydentów . Sąd obywatelski miał wszystkie materiały dotyczące interesującej nas kwestii , wysłuchał i obejrzał prezentacje za i przeciw . Kilka dni przed sądem ławnicy otrzymali szczegółowe materiały i mogli ze spokojem wszystko przeanalizować . Werdykt brzmiał : ulica Umultowska ma pozostać ulicą pieszo-rowerową .
      Warto by było jednak kierować się tym werdyktem . Nie tylko ze względu na meritum ,ale również ze względów demokratycznych , obywatelskich . O meritum czyli o charakterze Umultowskiej na sądzie obywatelskim powiedziano wszystko i warto wrócić znowu do tych argumentów i do tego sądu . Naprawdę warto jeżeli chcemy poważnie myśleć o tym jak Umultowo ma wyglądać i czym być .

      Usuń

Prześlij komentarz