Podsumowanie sesji Rady Osiedla Umultowo z 18 maja 2016

Sesja zwołana na środę 18 maja była stosunkowo krótka. Podjęte zostały 3 uchwały opiniujące projekty uchwał Rady Miasta Poznania dla zmian w nazewnictwie i zasięgu ulic oraz jednego placu na Umultowie.  Każda z nich zostało pokrótce przedstawione poniżej.

Pierwsza uchwała dotyczyła zmiany zasięgów ulic Maków Polnych i Dzięgielowej. 

Nazwa Maków Polnych funkcjonuje od 1987 r. Pierwotnie obejmowała ulicę położoną pomiędzy ulicami Naramowicką i Umultowską (dawniej Topolowa). Obecnie ul. Maków Polnych prowadzi od ul. Naramowickiej do Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, stanowi zatem jedynie część pierwotnej ulicy. Zadaniem uchwały jest uporządkowanie i ograniczenie zasiegu do rzeczywistego obszaru.


W przypadku ul. Dzięgielowej zasięg zostanie ograniczony od ul. Naramowickiej do skrzyżowania z ulicą Zagajnikową. Odcinek od ul. Zagajnikowej aż do ul. Umultowskiej otrzyma nową nazwę co było przedmiotem kolejnej uchwały. 
Zmiana zasięgu ulic Dzięgielowej i Maków Polnych.

          Druga uchwała polegała na zaopiniowaniu przez Radę Osiedla Umultowo projektu Uchwały Rady Miasta Poznania o zmianie nazwy ul. Dzięgielowej na odcinku od ulicy Zagajnikowej do ul. Umultowskiej na ulicę imienia Bogumiła Krygowskiego. Zmiana nazwy z inicjatywy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Bogumił Krygowski był polskim geologiem, geografem i geomorfologiem oraz wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Zmiana nazwy fragmentu ul. Dzięgielowej na ul. Bogusława Krygowskiego.

          Ostatnia uchwała polegała na zaopiniowaniu projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie nadania skwerowi znajdującemu się przed kościołem w rozwidleniu ulic Mleczowej i Umultowskiej nazwy skweru im. ks. Rudolfa Marszałka. 
Ks. Rudolf Marszałek był m.in. kapelanem poznańskiego 58. Pułku Piechoty wchodzącego w skład Armii „Poznań”. Był również kapelanem oddziałów leśnych AK. Współpracował z oddziałem kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek". Skazany na śmierć i stracony 10 marca 1948 roku przez UB. 

Skwer ks. Rudolfa Marszałka.


Wszystkie projekty uchwał zostały przez Radę Osiedla Umultowo zaopiniowane pozytywnie.


Komentarze