Sobótka 24.06 - udział w paradzie na Warcie



Moi Drodzy Umultowianie,


Kilka dni temu otrzymaliśmy na skrzynkę mailową osiedla poniższą wiadomość. Początkowo b. sceptycznie chyba wszyscy podeszliśmy do tematu - zresztą niestety nadal mam spore wątpliwości, czy uda się organizatorom przeprowadzić to przedsięwzięcie. Po rozmowie tel. z organizatorką taka myśl przeszła mi przez głowę, że w sumie wysiłku to niewiele kosztuje, ktoś ma ciekawy pomysł na imprezę w temacie i terminie niezagospodarowanym przez instytucje miejskie, w tym roku być może trąci to amatorszczyzną ale w sumie b. fajna inicjatywa. Wstępnie jestem na TAK.

Dużo jednak łatwiej to przedsięwzięcie w imieniu osiedla mogą zrealizować grupy zoorganizowane (szkoły, domy kultury - nie ma na Umultowie) lub ludzie pozytywnie zakręceni, którzy chcieliby się w taką imprezę na wesoło włączyć. SZUKAM TAKICH :) Ludziska, jeśli macie ochotę, kilkoro znajomych to proszę o kontakt rafalsobczak@o2.pl. Jeśli jesteście sami zainteresowani to również się odezwijcie, zmontujemy najwyżej jakąś grupę sami :)

Idea organizacyjna poza poniższym opisem jest taka: tratwa do dyspozycji, 300 zł na zabudowę kojarzącą się z osiedlem, w eskorcie 2-4 kajaków na każde osiedle, spływ Wartą od Rataj do Rocha, udział w całym korowodzie podobnych jednostek innych osiedli i tramwajów wodnych.

W ostateczności proszę o pomysły na zabudowę w komentarzach. Może być ultra wesoło i z przegięciem

treść maila poniżej:

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w poznańskiej Paradzie osiedlowej, która będzie miała miejsce 24. Czerwca 2016 roku tj piątek wieczorem.
Chcielibyśmy, wspólnie z osiedlami nad Wartą świętować Poznańskie Wianki Sobótkę. Zapraszając osiedla mieszczące się nad Wartą do udziału w paradzie.
Chcielibyśmy dostarczyć Państwu flotę (platformę, kajo - tratwe, plus kajaki, na której każde z osiedli miałoby możliwość zaprezentowania się, poprzez instalacje, symbole, scenografię) dodatkowo jesteśmy gotowi wspomóc niewielką kwotą przygotowanie dekoracji-instalacji. W prezentacji dane osiedle mogłoby pokazać cały potencjał danej dzielnicy, zaangażować osiedlowe instytucje kultury, szkoły, domy seniorów, inicjatywy sąsiedzkie, biblioteki – wymieniam tak szeroki wachlarz instytucji, bo każde osiedle ma swoją specyfikę i bazuje na współpracy z innymi jednostkami. 
Parada ma być okazją do zaprezntowania potencjału danego osiedla, jego historii, symboli czy mieszkańców. Obcenie zakłądamy, że każde oosiedle będzie miało do dyspozycji tratwo-kajak i kilka kajaków. To jest punkt wyjścia do tworzenia scenografii, instalacji czy jeszcze innej formy prezentacji.

Wróćmy do źródeł. Skąd pomysł?

Przed stu laty o Poznańskich Wiankach było głośno na całą Polskę, Wianki na Szelągu były jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania.  Na Warcie płynął wówczas barwny korowód łodzi, na barkach wystawiano „żywe obrazy” (inscenizacje) czerpiąc z polskiej tradycji malarskiej. W ich organizację włączały się różne poznańskie organizacje: środowisko artystów, wodniaków, muzyków, choreografów. Wianki jednoczyły polskie  instytucje, były symbolem dla polskich mieszkańców Poznania.

Warto reaktywować?
Czerpiąc z tradycji chciałabym zaproponować Państwu reaktywację tego zwyczaju. Kluczem do niego czyniąc kilka elementów:
1.     Rzeka Warta. Nie każde osiedle miało do tej pory możliwość eksponowania rzeki w swojej działalności. Często jest ona na granicy danego osiedla i tak nie bardzo wiadomo jak ją wkomponować w życie danej społeczności) szczególnie kiedy brak infrastruktury. Wspólne choć symboliczne w tym roku działanie jakim miałaby być parada może być pierwszym krokiem do oswajania rzeki Wart w różnych częściach Poznania.
2.     budząca się tożsamość lokalną (wiele osiedli zaczyna „błyszczeć” na mapie Poznania nie tyle poprzez infrastrukturę, ale poprzez zaangażowanie mieszkańców, społeczników. Okazuje się, że każde osiedle ma w sobie coś wyjątkowego, wiedzą o tym mieszkańcy, ale może warto pokazać to i Poznaniakom. Poznań jest różnorodny. Pokażmy to. Każde osiedle ma w sobie coś wyjątkowego.
.      Poznańska tradycja. Miejską Tradycją. Noc Kupały jest w Poznaniu po trzykroć wyjątkowa, bo pokazuje ewolucję rodzimego zwyczaju i tradycji. Od  słowiańskiego kultu (Noc Kupały), poprzez rys katolicki (Noc św. Jana) po miejski charakter (Sobótka. Poznańskie Wianki). Ot Polska i Poznań w pigułce.

Wizja.
Korowód Sobótkowy na Warcie
Głównym elementem obchodów byłby barwny korowód, utworzony z jednostek pływających odpowiednio na tę okazję udekorowanych.
Na paradę składałby się kajaki, tratwy-kajakowe, jachty,  statki turystyczne, które holowałyby platformy.
Udział w paradzie wzięliby wodniacy z Poznania, tratwy- kajakowe dowieziono by z  Obornik.
Jednostki pływające byłyby odpowiednio udekorowane, na kajako – tratwach znajdowałyby się instalacje.
Na jednostkach pływających odbywałby się fireshow .
Na platformach- jachtach zaaranżowano by inscenizacje tak zwane  żywe obrazy.
Jeden z jachtów byłby jachtem koncertowym na nim odbywałby się koncert chóru.
Jeżeli za względów bezpieczeństwa nie będzie możliwe działanie na jednostkach pływających. Wówczas najpierw do brzegu będzie podpływał chór i koncertował a potem jacht z żonglerami zaprezentuje pokaz fireshow.
Pokazy odbywałyby się w dwóch miejscach na Szelągu (miejsce symboliczne) i w Centrum Poznania – zakładamy różne warianty (Stary Port- Cypel bądź okolice Kontener Art.).
Chcielibyśmy, żeby parada płynęła przez centrum miasta są różne wersje mniej i bardziej rozbudowane. Dla nas punktem wyjścia są trzy- cztery  plaże miejskie. Ale jest wiele wariantów, które będziemy uzgadniali po otrzymaniu deklaracji i chęci udziału przez Państwa w tym wydarzeniu. W połowie maja chcielibyśmy mieć zapięty udział uczestników by móc dopiąć scenariusz.
Jako że rzeka przypomina żywy organizm i zachodzą na niej zmienne warunki a do tego infrastruktury plaż miejskich jeszcze nie ma, ostateczne decyzje zapadną wkrótce.
Trudno mi dzisiaj przed rozpoczęciem sezonu wskazać dokładną lokalizację miejsc wydarzenia, bowiem trudno przewidzieć na ile do tego czasu pojawi się przewidziana w planach miasta infrastruktura jak mariny i pomosty. Dlatego zaznaczam, że jesteśmy przygotowani na kilka wariantów.

Powyższy opis ma charakter przykładowy. Proszę nie traktować go jak ostateczny wariant programu,ale jako ramy i kierunki działania. Powyższy opis projektu ma Państwu uzmysłowić i zobrazować charakter wydarzenia.

Projekt jest realizowany w Ramach Konkursu Centrum Warte Poznania. Prowadzonego przez Wydział Kultury UAM.
Inicjatorami i organizatorem jest lokalna grupa działania Mobilny Dom  Kultury Wilczak we współpracy Inicjatywą Mariniarze oraz z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami (zarządzającego projektami dotyczącymi rzeki Warty w mieście).

Komentarze

  1. Warta Wartą, ale co się dzieje z łabędziami na stawkach Umultowskich przy UAM???
    Jeszcze miesiac temu była para, potem już tylko jeden ale szczęśliwie wysiedział mlode, a dzis rano widzę że młode pływają już same. Są jeszcze malutkie, nie wiem czy przeżyją. Ten pierwszy teoretycznie mógł sobie odlecieć, choć łabędzie tego zwykle nie robią. Ale co z tym drugim?
    Przecież nikt na nie nie poluje. Albo ktoś je celowo truje albo w nocy wyłapuje.
    Pamiętam że takie dziwne znikanie łabędzi miało też miejsce 2 lata temu. Ostatecznie młode też wychowały się same. Rok temu młodych nie było w ogóle, starych tez nie. Moze już zginęły/zaginęły zanim złożyły jajka? Tego już nie pamiętam.

    OdpowiedzUsuń
  2. No, takie kajaki to rozumiem! Chyba muszę będę musiał dać wtedy Pilicy od siebie odpocząć, panowie z NadPilice chyba będą aż zdziwieni ; )

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz