Odpady BIO i ich odbiór w nowym roku



 Mimo że do końca roku zostało kilka miesięcy to jednak już teraz wiadomo, że wejdzie  zmiana w segregacji i odbiorze odpadów.  
Trochę o zbiórce odpadów BIO
Niedawno uruchomiono biokompostowanię z nowoczesną linie do przetwarzania odpadów BIO , także UE wymaga selektywnej zbiórki odpadów biodegradowalnych, co zostało ujęte w rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z grudnia 2016 r., dlatego od stycznia 2018 w Poznaniu i ościennych gminach należących do ZM GOAP nastąpi modyfikacja systemu zbiórki odpadów zielonych. Obecnie trwa program pilotażowy w kilku dzielnicach, min. na Naramowicach można zauważyć brązowe pojemniki na odpady BIO.
Co się zmieni:
 1.       Zamiast worków, odpady będą zbierane do specjalnych pojemników o pojemności 240 l ( dla zabudowy jednorodzinnej) w kolorze brązowym lub posiadających brązową pokrywę, zaopatrzonych w naklejkę informacyjną o przeznaczeniu pojemnika. Każdy właściciel nieruchomości , który zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów niestety będzie musiał zakupić taki pojemnik, szacowany koszt zakupu takiego pojemnika(240 l) ok 150 zł. Można oczywiście odpady zielone i odpady kuchenne kompostować na własnej posesji, składając deklaracje o kompostowaniu nie trzeba takich pojemników kupować.
2.       Rozszerzony będzie zakres zbieranych odpadów. Oprócz odpadów zielonych (trawy, liści, rozdrobnionych gałęzi, pozostałości roślinnych, chwastów, kwiatów) do brązowych pojemników mogą trafiać:
- resztki żywności (bez mięsa i kości)
- obierki i skórki od owoców i warzyw
- zwiędnięte i zepsute owoce i warzywa
- skorupki jaj
- czerstwe pieczywo
- fusy po kawie i herbacie, także papierowe filtry z kawą
         3.   Do tych pojemników nie należy wrzucać resztek mięsa, kości, odchodów zwierzęcych, ziemi, kamieni, popiołu.

Szacuje się że do 35% odpadów powstających w gospodarstwie domowym, to odpady biodegradowalne, do tej pory znaczna ich część była wyrzucana do pojemników na odpady zmieszane.
Wprowadzone zmiany powinny zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych i bardziej efektywnie wykorzystać potencjał drzemiącego w bioodpadach (energia cieplna i elektryczna ze spalania gazów powstających w procesie rozkładu odpadów oraz kompost wzbogacający wyjałowioną glebę)













Komentarze