Wiara z Umultowa - Program Wyborczy

Jako grupa 10 mieszkańców Umultowa widzimy potrzebę zmiany i podniesienia efektywności działania Rady Osiedla Umultowo. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły i wystartować pod jednym szyldem Wiara z Umultowa w nadchodzących wyborach. Poniżej prezentujemy główne obszary, którymi będziemy się chcieli zając w nadchodzącej kadencji rady.

·       Piotr Błaszczak
·       Jacek Cieśliński
·       Marta Chwalińska-Szewczyk
·       Monika Lewandowicz
·       Piotr Nowak

Dołączył do nas również Benedykt Darłowski

·       Hubert Norek
·       Przemysław Pokrywka
·       Marlena Sierszchulska
·       Rafał Sobczak
·       Kamil Żmijewski









Przede wszystkim chcemy skupić się na działaniach już rozpoczętych, których realizacja powinna nastąpić w najbliższych latach. Będziemy inicjować także nowe przedsięwzięcia. Doświadczenie zdobyte podczas budowy szkoły uczy, że nawet śmiałe pomysły mogą się spełniać:
  • szereg inwestycji w drogi lokalne na osiedlu – konieczne są dalsze inwestycje w gruntowe drogi osiedlowe i uzupełnienie tej formy miejskiej infrastruktury na Umultowie. Oczekujemy na kolejne duże środki finansowe w ramach programów miejskich wspierających budowę dróg na osiedlach peryferyjnych i zmianę podejścia ZDM do kwestii odprowadzenia wód powierzchniowych. W miejscach niezbędnych, za zgodą mieszkańców, chcemy wprowadzać infrastrukturę spowalniającą ruch, której zadaniem będzie także pozostawienie natężenia ruchu w dotychczasowym układzie komunikacyjnym.
  • wybór wariantu i koncepcji oraz budowa ul. Umultowskiej – najbardziej gorący spór osiedlowy ostatnich lat. Jest szansa i determinacja by wreszcie rozwiązać ten problem. W konsultacjach z mieszkańcami, uwzględniających m.in. poszanowanie przyrody, powinniśmy ucywilizować ten istotny fragment osiedla. Programowo odrzucamy warianty skrajne możliwości przeprowadzenia inwestycji tj. wyłączny ciąg pieszo-rowerowy oraz pełną przepustowość ulicy. Skupiamy się na rozwiązaniach ograniczających i spowalniających ruch, a także na poszukiwaniu możliwie najmniejszego oddziaływania na lokalną przyrodę. Bezpieczna, oświetlona i przejezdna ulica jest naszym zdaniem niezbędna w tym miejscu. Inwestycja jest możliwa do przeprowadzenia z udziałem środków miejskich, poza planem finansowym Rady Osiedla Umultowo.
  • organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej i ul. Dzięgielowej - jedno z najbardziej niebezpiecznych i utrudniających ruch skrzyżowań. Mając na uwadze, iż na umultowskim odcinku ul. Naramowickiej nie ma przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, taka instalacja jest pożądana choćby z uwagi na najmłodszych mieszkańców, którzy podążają do zespołu szkolno-przedszkolnego. Sygnalizacja powinna również rozwiązać poranne i popołudniowe korki na tym skrzyżowaniu. Wszystkie istotne przejścia dla pieszych chcemy także uzupełnić o aktywne doświetlenia.
  • dokończenie chodnika w ul. Naramowickiej – fragment od ul. Bożydara do ul. Migdałowej zrealizowany został w 2012r. jako tymczasowy. W związku z zaprzestaniem prac nad ul. NowąBożydara chcemy uzupełnić ten fragment ulicy o pełnowartościowy chodnik.
  • formy zabudowy rejonu ul. Miętowej oraz ul. Zagajnikowej – przyglądamy się planom budowy zorganizowanych osiedli w tych miejscach. Chcemy słuchać głosu mieszkańców i współpracować w ograniczeniach przed zbyt intensywną zabudową.
  • inwestycje w porządek na osiedlu – brak większej liczby utwardzonych dróg i chodników nie powinien usprawiedliwiać braku małych śmietników i osiedlowego bałaganu. Chcemy o to zadbać. Sfinansujemy i ustawimy jeszcze więcej miejskich śmietników ulicznych. Będziemy zgłaszać miejsca do porządkowania właściwym jednostkom miejskim.
  • działania integracyjne i wydarzenia sportowo-kulturalne na osiedlu – chcemy sprawiedliwie wspierać wszystkie wydarzenia i formy inicjatyw na osiedlu. Wbrew pozorom na osiedlu dużo się dzieje. Kwestia udzielenia pomocy, wsparcia finansowego i rozwinięcia szerszej skali, a nie konkurencji to nasze zadanie!


  • ekoturystyka – w tym zagadnieniu mamy duże pole do działania. Umultowo jest pięknie położone. Ten potencjał nie jest wykorzystany. Zadbajmy o infrastrukturę w ciekawych punktach okolic lasów i leśniczówki, jeziorka umultowskiego, czy stawów. Spróbujmy tworzyć ciekawe tematycznie ekologiczne ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych, wzorem sąsiadujących gmin. Spróbujmy rozwinąć i zaistnieć w wizjonerskich jeszcze pomysłach budowy kładki nad Wartą, czy Muzeum Historii Ziemi.


Komentarze

  1. Warto pomyśleć o kanalizacji na całym Umultowie, wtedy nie będzie problemu z odprowadzeniem wód powierzchniowych na ulicach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kanalizacja deszczowa w znacznej cześci Umultowa nie ma sensu. To jest bardzo drogie rozwiązanie, a korzyści są dyskusyjne. Historia uczy, że niekiedy zbudowanie kanalizacji deszczowej to prawie 1/3 kosztów budowy ulicy. Po drugie: Polska to kraj, który ma najmniejsze zasoby wody w przeliczeniu na mieszkańca w Europie. Kujawy i Wielkopolska to najsuchsze regiony Polski. Ze szczególną uwagą należy zatem podchodzić do wody deszczowej i promować rozwiązania skierowane na naturalną retencję. Wszędzie tam gdzie tylko możliwe (z uwagi na uwarunkowania gruntowe) budujmy nawierzchnie przepuszczalne i studnie chłonne. Gdzie nie jest to możliwe budujmy kanalizację deszczową ale zrzut deszczówki winien następować mikrolokalnie w ostateczności do lokalnych cieków lub zbiorników. Nie ma potrzeby zrzucac tych wód do Warty. Takie rozwizania masowo wprowadza się już co najmniej od 40 lat w cywilizowanych krajach, gdzie deszczówki jest nawet kilka razy tyle co w Poznaniu.

      Usuń
  2. Rafał Sobczak9 marca 2019 14:21

    W której częściej osiedla?
    Kanalizacja sanitarna i deszczowa to dwa różne tematy tematy.
    Coraz częściej słychać głosy by woda z opadów zostawała w mieście, by nie odprowadzać jej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak kanalizacji to spory problem szczególnie latem - deweloperzy nie planują nawet działań w tym zakresie - na Miętowej planowano małe szamba, a domy budowane na Naramowickiej tu też deweloper zaplanował szamba

      Usuń
  3. Czy się mylę, czy na liście "obecności" widzę czołowych osiedlowych hejterów internetowych? Doprawdy "zacna" lista...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rafał Sobczak10 marca 2019 10:46

      Pośrednio i do mnie choć raczej staram się nie uczestniczyć w wymianach zdań, czym tym razem trochę przeczę.
      Pisanie pod nazwiskiem różni się jednak od anonimowych wypowiedzi, prawda?
      Domyślam sie, że o odkłamywanie Umultowskiej chodzi?

      Usuń

Prześlij komentarz